Kamień nazębny

1. Co to jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna. Jest on widoczny gołym okiem. Jego chropowata powierzchnia łatwo ulega przebarwieniom barwnikami pochodzącymi
ze spożywanych pokarmów. Tak więc u osób często pijących kawę lub herbatę oraz u palących papierosy kamień nazębny będzie bardziej widoczny. W odróżnieniu od osadu, który ma miękką konsystencję, kamień nazębny jest na tyle twardy, że nie można go usunąć stosując domowe sposoby higieny jamy ustnej, takie jak szczotkowanie zębów, nitkowanie powierzchni stycznych czy płukanie jamy ustnej antybakteryjnymi płukankami. Kamień nazębny składa się głównie z bakterii, złuszczonych komórek nabłonka, resztek pożywienia oraz związków wapnia i fosforu.
Może występować w obrębie całego uzębienia, ale częściej odkłada się w kilku charakterystycznych miejscach: na językowych powierzchniach siekaczy dolnych i policzkowych powierzchniach zębów trzonowych górnych, czyli w miejscach ujść przewodów głównych gruczołów ślinowych.
2. Jakie są przyczyny powstawania kamienia nazębnego?
Przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest płytka nazębna, która tworzy się niedługo po dokładnym umyciu zębów. Po kolejnych kilkudziesięciu godzinach w płytce nazębnej osadzają się minerały pochodzące głównie ze śliny tworząc kamień nazębny. Występuje on u wszystkich ludzi na świecie, ale czas w jakim się odkłada jest kwestią indywidualną. Zauważono, że skład i pH śliny mają istotny wpływ na tempo odkładania się kamienia.
3. Dlaczego należy usuwać kamień nazębny? (jakie są następstwa nieusuwania kamienia nazębnego)
Zarówno płytka, jak i kamień nazębny niekorzystnie wpływają na zdrowie zębów i dziąseł. Zawarte w nich bakterie zakwaszają środowisko, powodując demineralizację twardych tkanek zęba (szkliwa, zębiny i cementu korzeniowego), czyli rozpoczynają proces próchnicowy. Kamień nazębny przyczynia się również do powstania stanu zapalnego dziąseł. Stają się one wtedy rozpulchnione, bolesne i skłonne do krwawień. Zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia, paradontozy, a w ich konsekwencji do utraty zębów.
4. Jak usuwać kamień nazębny? (różne metody - na czym polegają)
Jak wspomniano wcześniej kamienia nazębnego nie da się usunąć domowymi sposobami. Może on zostać usunięty jedynie przez lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Obecnie najpopularniejszą metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling ultradźwiękowy. Wykonuje się go przy pomocy skalera. Podczas zabiegu kamień jest rozbijany i wypłukiwany z jamy ustnej. W niektórych sytuacjach zastosowanie ultradźwięków może być przeciwwskazane (np. zagrożona ciąża, posiadanie rozrusznika serca, niektóre choroby okulistyczne), dlatego zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach współistniejących przed wykonaniem zabiegu. W sytuacji, gdy nie można przeprowadzić skalingu ultradźwiękowego można usunąć kamień metodą tradycyjną, przy użyciu narzędzi ręcznych, takich jak: sierpy, motyczki czy pilniki. Zabieg tradycyjny wymaga jednak dużo więcej czasu i jest mniej dokładny.
5. Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?
Najprostszą odpowiedzią będzie dokładna higiena jamy ustnej. Pewnie nie da się w stu procentach wyeliminować powstawania kamienia nazębnego, ale prawidłowa higiena może z znacznym stopniu spowolnić ten proces. Mówiąc o higienie jamy ustnej po pierwsze przychodzi nam na myśl szczotkowanie zębów.
I słusznie, bo jest to najskuteczniejszy sposób na usunięcie płytki nazębnej z powierzchni zębów. Kolejnym etapem powinno być nitkowanie przestrzeni stycznych nicią dentystyczną, a na koniec płukanie jamy ustnej antyseptyczną płukanką. Jeśli pomimo stosowania wyżej wymienionych metod nadal masz problemy z kamieniem nazębnym to skontaktuj się z lekarzem stomatologiem, który podczas wizyty nie tylko usunie wszystkie złogi nazębne, ale również dobierze optymalny sposób higieny dostosowany do konkretnego
pacjenta.
Polecane

ELGYDIUM CLINIC CARE 15/100 Szczoteczka do zębów x 1 sztuka

ELGYDIUM CLINIC CARE 7/100 Szczoteczka do zębów x 1 sztuka

ELMEX PRZECIW PRÓCHNICY Płyn do płukania jamy ustnej 400 ml

ELGYDIUM CLINIC TRIO COMPACT Szczoteczka interdentalna do przetrzeni międzyzębowych x 2 szt.

ELGYDIUM CLINIC X Szczoteczka do zębów ortodontyczna, 1 sztuka

ELGYDIUM BRILLIANCE & CARE Pasta do zębów przeciw przebarwieniom 30ml

ELGYDIUM BIO GUMS Pasta do zębów na podrażnione dziąsła, 100 ml

ELGYDIUM BIO SENSITIVE Pasta do zębów wrażliwych, 100 ml
