Kamica Żółciowa - Czyli problemy z pęcherzykiem żółciowym

Kamica żółciowa to choroba która powstaje w wyniku zastoju żółci i gromadzenia się złogów w pęcherzyku żółciowym i/lub w drogach żółciowych.
Żółć składa się z 3 głównych skłądników: cholestrol, lecytyna i kwas żółciowy. Ponadto zawiera barwnik /bilirubina/. Ma smak gorzki i kolor brunatny lub ciemnożółty. Żółć przez drogi żółciowe przedostaje się do pęcherzyka żółciowego, gdzie ulega gromadzeniu. Pod wpływem pokarmu pęcherzyk żółciowy obkurcza się i żółć wydostaje się do dwunastnicy. Przy prawidłowym funcjonowaniu wątroby cholestrol rozpuszcza się w żółci. Jesli skład żółci jest nieprawidłowy (błędy dietetyczne lub uwarunkowania rodzinne) to cholestrol wiąże się z solami wapnia dostarczanymi z pokarmem i dochodzi do odkładania się złogów w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych. Kamienie żółciowe mogą być cholestrolowe, barwnikowe lub mieszane.
Przyczyną kamicy może być:
Cukrzyca /zaburzone obkurczanie się pecherzyka żółciowego i zaleganie żółci z wytwarzaniem się złogów/zwiększone stężenie trójglicerydów we krwi zaburza skład żółci mała ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych w pożywieniu błędy żywieniowe np. nadmierna ilość słodyczy, tłuszczów, mała ilość błonnika pokarmowego w diecie, pomijanie stosowania przypraw ziołowych, które działają obkurczająco na pęcherzyk żółciowy nieregularne posiłki.
Objawy
Choroba może przebiegać bezobjawowo do czasu wystąpienia tzw. kolki żółciowej czyli nagłych bólów brzucha, wymiotów, wzdęć, czasem zażółcenia powłok skórnych i spojówek (żółtaczka mechaniczna).
Objawom ostrym może towarzyszyć zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie dróg żółciowych lub ostre zapalenie trzustki. Powikłania te wystepują w wyniku zaklinowania złogu
w szyjce pęcherzyka żółciowego lub w przewodzie wątrobowym wspólnym.
Obecnie rozpoznanie stawia się na podstawie badania USG jamy brzusznej, ew. badanie KT lub MR jamy bzusznej. Do leczenia operacyjnego kwalifikuje się wyłącznie chorych
z ostrym objawami lub z rozsianymi zwapnieniamim w pęcherzyku żółciowym, również osoby kwalifikowane do przeszczepu serca lub z cukrzycowym uszkodzeniem nerek (nefropatia cukrzycowa). Pozostałym chorym, jeśli nie występują dodatkowe ryzyka powikłań, zaleca się postepowanie wyczekujące.
Cholecystectomię wykonuje się laparoskopowo. Cholecystectomia obarczona jest niewielkim ryzykiem powikłań i dlatego ważna jest właściwa kwalifikacja do zabiegu.
Błędy żywieniowe
Błędy żywieniowe najczęściej sprzyjające rozwojowi kamicy żółciowej to:
Nadmierna ilość słodyczy, tłuszczów zwierzecych i cholestrolu, zbyt mała ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, zbyt mała ilość błonnika pokarmowego, nieregularne posiłki prowadzące do zaburzeń obkurczanie się pęcherzyka żółciowego, kuchnia
bez przypraw ziołowych.
Zalecenia żywieniowe w kamicy pęcherzyka żółciowego:
Zaleca się racjonalny sposób odżywiania. Do diety należy włączyć błonnik pokarmowy taki jak: otręby, surówki
i warzywa, który zwiększa pasaż jelitowy oraz w wątrobie zwiększa produkcję kwasu żółciowego, który sprzyja rozpuszczaniu się złogów. Zalecane jest stosowanie przypraw ziołowych zwłaszcza do posiłków mięsnych.
Nie należy dopuszczać do infekcji pokarmowych i biegunek, gdyż biegunka sprzyja niedoborom żółci i tym samym łatwiejszemu tworzeniu się złogów.
Unikać zasmażek do zup i sosów. Dbać o regularne posiłki.